21 липня 2025 року vnutrmed3@pdmu.edu.ua tel:(0532) 67-62-69
 

     Кафедра внутрішньої медицини № 3 з фтизіатрією започатковує свою історію від кафедри приватної патології, терапії та дитячих хвороб одонтологічного факультету Харківської медичної академії, заснованої у 1923 р. Її першим завідувачем був професор М. І. Лівшиць, який керував кафедрою з 1923 по 1933 р. У 1931 р. одонтологічний факультет був відокремлений і реорганізований у самостійний Харківський стоматологічний інститут.

       Кафедру внутрішніх хвороб з клінікою терапії на базі 12-ї Радянської міської клінічної лікарні м. Харкова з 1934 р. очолював професор А. Б. Хавкін. Потім керівником клінічної кафедри внутрішніх хвороб став професор П. Ф. Ломакін - відомий на Харківщині та в країні терапевт і організатор охорони здоров'я. Співробітники клініки під його керівництвом плідно працювали над вивченням проблем патології органів травлення, серцево-судинної системи, фізичних методів лікування.

      З 1951 р. кафедру внутрішніх хвороб очолив вихованець славетної харківської школи терапевтів професор П. Ф. Фролов. За роки завідування кафедрою професор П. Ф. Фролов написав 3 монографії. Під його керівництвом були підготовлені 3 доктори та 12 кандидатів медичних наук,  плідно працювало наукове товариство терапевтів, кардіологів, які він очолював більше 8 років.

       Новітня історія кафедри внутрішніх хвороб починається після перебазування Харківського стоматологічного інституту до м. Полтави у 1967 - 1968 рр.

     Кафедра з самого початку розміщувалася на базі 1-ї міської клінічної лікарні. Очолював клініку та кафедру внутрішніх хвороб професор В. М. Андрєєв. Разом із фахівцями харківської терапевтичної школи, котрі переїхали до Полтави, та відомим ученим і організатором клініки факультетської терапії професором М. А. Дудченком, професор В. М. Андрєєв провів велику роботу щодо підготовки науково-педагогічних працівників. Серед тих, хто працював з В. М. Андрєєвим, слід назвати ветеранів академії доцентів Г. Д. Третяка, Л. Г. Савченко, Л. А. Звягінцеву, професора Є. О. Воробйова.

                      

                 проф. Лівшиць М.І.                                       проф. Фролов П.Ф.                          проф. Андрєєв В.М.                           проф. Райдерман М.І.

 

      З грудня 1978 р. клінікою та кафедрою внутрішніх хвороб керував відомий терапевт, вихованець київської наукової школи, професор О. П. Карапата, який є автором відомого лікарського довідника «Диагностический справочник терапевта» та співавтор навчального посібника «Дифференциальная диагностика внутренних болезней» (співавт. П. Федишин, Л. Пиріг, Н. Мельман, Г. І. Мазуренко), які і нині мають неабияку практичну цінність.

       У 1980 р. на посаду завідувача кафедри та керівника клініки внутрішніх хвороб за конкурсом був обраний професор М. І. Рейдерман. Під його керівництвом у клініці внутрішніх хвороб панував дух клінічного мислення, активізувалася праця співробітників кафедри та лікарні з удосконалення діагностичного процесу, невідкладної допомоги та організації лікування.

       

       В період 1991 - 2002 рр. кафедру і клініку внутрішніх хвороб очолював професор М. С. Расін – видатний науковець, автор більше 200          публікацій,  навчальних посібників, є співавтором понад 10 патентів на корисні моделі способів діагностики та лікування, редактором 4 підручників з пропедевтики внутрішніх хвороб та внутрішніх хвороб для студентів стоматологічних факультетів. Під науковим керівництвом професора М. С. Расіна захищені 10 кандидатських дисертацій, автори яких працювали та працюють на кафедрах та в інших ВУЗах.                                                                                                                       

         Вагомий внесок в роботу кафедри та клініки внутрішньої медицини внесений доцентами Л. Г. Савченко, В. М. Васильєвим, іншими працівниками кафедри, які в разні роки працювали в колективі: доцент Н. Л. Соколюк, асистенти В. В. Шевченко, А. В. Петрушов, А. М. Горбась, А.М. Ткаченко, Т.М. Маркіна, В. В. Горбатенко та інші.                                                                                                                                                                                                                                 Колектив кафедри 1997 р.

   

 В 2002-2017 роках кафедру внутрішніх хвороб з доглядом за хворими стоматологічного факультету УМСА очолював Кайдашев Ігор Петрович, доктор медичних наук, професор, проректор з наукової роботи з 2010 року. Проф. І.П. Кайдашев є автором та співавтором понад 600 наукових праць, 7 монографій, 30 підручників та посібників. Має 105 авторських свідоцтв та патентів на винаходи. За його участю підготовлено підручники для студентів стоматологічних факультетів «Пропедевтика внутрішніх хвороб» і «Внутрішні хвороби». Кайдашев І. П. є Президеном Українського Товариства Фахівців з імунології, алергології, та імунореабілітації; Членом редколегії журналів: «Проблеми екології та медицини», «Імунологія та алергологія», «Astmа, Alergia, Immunologia»; член Європейської Академії алергології та клінічної імунології, член Українського товариства фізіологів.

     Під науковим керівництвом І. П. Кайдашева виконана 1 докторська і 27 кандидатських дисертацій. За його активної участі створений і очолений ним Науково-дослідний інститут генетичних та імунологічних основ розвитку патології та фармакогенетики.

Колектив  кафедри 2009 р.          

  З 2003 року кафедра проводила активну роботу як опорна серед однопрофільних кафедр для стоматологічних факультетів медичних вузів України. В 2003-2018 роках співробітники кафедри проводили активну роботу по створенню та оновленню програм з дисципліни «Внутрішня медицина» згідно нових навчальних планів для студентів, що  навчаються за спеціальністю «Стоматологія», з урахуванням змін щодо  введення освітньо – кваліфікаційних рівнів «Магістр стоматології» та «Спеціаліст». Разом із колегами з однопрофільних кафедр України, підготовлені нові програми з усіх дисциплін, пов’язаних з внутрішніми хворобами, що викладаються на кафедрі, підготовлено 5 підручників: «Пропедевтика внутрішніх хвороб» (2002), «Внутрішні хвороби» (2003), «Внутрішні хвороби у питаннях та відповідях» (2005), національні підручники: «Пропедевтика внутрішніх хвороб» (2015), «Внутрішні хвороби» (2015).                                                                                  

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Нараду опорної кафедри проводить проф. Кайдашев І.П.

 

 

 

 

  У 2015 році проведена реорганізація кафедри внутрішньої медицини №3 та кафедри фтизіатрії, внаслідок якої створена кафедра внутрішньої медицини № 3 з фтизіатрією. Відповідальним за дисципліну фтизіатрію був призначений професор Ярешко А. Г.

Викладання фтизіатрії в Полтавському медичному стоматологічному інституті розпочалось в 1974 році на кафедрі факультетської терапії (зав. кафедрою проф. Дудченко М. А.). В 1976 році фтизіатрія була виділена в самостійний курс, а у 1980 році  була створена кафедра фтизіатрії, яку очолив професор Норейко Борис Вікторович.

      З 1985 по 2008 роки завідувачем кафедри фтизіатрії був професор  Ярешко Анатолій Григорович. Професор Ярешко А.Г. досвідчений і висококваліфікований спеціаліст, веде активну науково-педагогічну роботу. Має понад 300 публікацій, під його редакцією видано 26 навчальних посібників для студентів, інтернів і сімейних лікарів. Анатолій Григорович автор (співавтор) понад 60 рацпропозицій, 18 патентів, 1 методичні рекомендації МОЗ України, 1 нововведення. За активність і високий професіоналізм та значний особистий внесок в розвиток охорони здоров’я професор Ярешко А. Г. у 2000 році був нагороджений «Почесною грамотою МОЗ України». 

 

 У 2009 - 2015 р. р.  завідуючим кафедрою фтизіатрії працював  професор Бойко Микола Григорович. 

 

        Завідувач кафедри внутрішньої медицини № 3 з фтизіатрією з 2017 року - кандидат медичних наук, доцент Борзих Оксана Анатоліївна. Захистила дисертацію кандидата медичних наук у 2000 році на тему: "Епідеміологія запальних хвороб нирок з обґрунтуванням їх номенклатури та комплексу диференціальної діагностики". Має спеціалізацію з нефрології, пульмонології. Лікар – нефролог вищої категорії. Є членом Української асоціації нефрологів, Європейської асоціації нефрологів. Доцент Борзих О.А. є науковим керівником науково-дослідної теми «Персоналізований підхід до лікування хворих на цукровий діабет 2 типу та хвороб, пов’язаних з метаболічним синдромом (ожирінням) із супутньою патологією внутрішніх органів». Є здобувачем ступеня доктора медичних наук за темою «Використання сучасних біомаркерів для ранньої та диференційної діагностики та персоніфікованого лікування діабетичної хвороби нирок та хронічної хвороби нирок (пієлонефриту) у хворих на цукровий діабет 2 типу». Автор та співавтор 120 наукових та методичних робіт, 3 патентів на винахід, 10 навчальних та навчально-методичних посібників для студентів та лікарів. Веде активну науково-педагогічну діяльність.